BANDA ACEH

Na úplném severu Sumatru se nachází město Banda Aceh. V celé provincii naleznete řadu zajímavostí, pomineme-li pláž, najdeme zde mešitu z 12. století Masjid Raya Baiturrahman, která je jednou z nejvýznamnějších památek ve městě. Významnou památkou je také replika domu Cut Nya Dien, vdovy vůdce partyzánské války proti Holanďanům Teuku Umara. Manželka po jeho smrti bojovala dál a dostala v roce 1964 titul národní hrdinky Indonésie.
Zajímavý je také historický park Taman Putroe Phang, Muzeum Aceh s exponáty vztahující se k historii a kultuře regionu, zvonice Cakra Donya, posvátný hřbitov v BitayVilage či Kerhof.
Za zmínku stojí také Indonesia Airline Monument, památník připomínající první indonéské letadlo nebo UleeLheue-Banda Aceh (Tsunami GroundZero) – pobřežní linie, která jako první zmizela pod vlnou tsunami v roce 2004.
V okolí města objevíte i oblíbené trasy pro turistiku i cykloturistiku. Můžete se vydat do blízkých hor, mezi rýžová pole nebo podél pláží. Zdejší pláže jsou pokryté bílým pískem. Surfaři vyhledávají pláže Lhoknga a Lampuuk. K výletu lákají i blízké neobydlené ostrovy jako PulauWeh a další, které jsou vzdálené asi hodinu cesty.