Počasí

Počasí na Sumatře - Dvě roční období

Sumatra má typické tropické podnebí se dvěma ročními obdobími: období dešťů (musim hujan) přibližně od listopadu do konce března a období sucha (musim kemarau) přibližně od začátku dubna do konce října. Prakticky po celý rok zde panuje (z našeho pohledu) neustálé horko a vlhko: denní teploty ve stínu se v nížinných oblastech pohybují kolem 28 až 33 stupňů Celsia.

Období sucha

Duben je ve znamení přechodného období a od května je již srážek pomálu. Období sucha zpravidla trvá do konce října.

Termín období sucha rozhodně neznamená poušť či vyprahlost, ale v podstatě jen to, že prší méně, obloha je modřejší, je dále vidět a díky slunečnímu svitu cítíte větší horko a víc se práší.

Období dešťů

První souvislejší deště se objevují na konci října. Tyto deště přicházejí se železnou pravidelností kolem jedné až druhé hodiny odpolední. Dnů zcela bez deště je pomálu. Dopoledne většinou svítí pár hodin slunce, takže máte vzácnou možnost pokusit se o usušení zmoklých či vypraných věcí. Nejvíce srážek spadne v období prosinec – únor.

Omezení možností cestování a doporučení pro plánování cest

Pokud máte na vybranou, doporučujeme cestovat v období sucha. Při vašem pobytu se budete moci zaměřit na to, co vás nejvíce zajímá, ať už se jedná o kulturu, pobyt u moře či aktivity v přírodě, a nebudete muset přemýšlet nad otázkami, kam se schovat před lijákem. I tak vás jeden či více lijáků, dokreslující tropickou atmosféru, neminou.

Pokud však tuto volbu nemáte a vaše časové možnosti umožní cestovat do Indonésie pouze v období dešťů, plánujte vaše aktivity tak, aby jim odpolední deště příliš nevadily. Toto období je tedy vhodnější pro dlouhodobé pobyty, při kterých budou odpolední deště dobrou příležitostí pro relax či aktivity „pod střechou“.

V období dešťů i v období sucha (a horka) je vhodné plánovat a přizpůsobit váš denní režim. V období dešťů je vhodné naplánovat většinu aktivit do dopoledních hodin, a tudíž si s sebou přibalit do zavazadla i budík. Po druhé hodině, když začne pršet, pak můžete brzké vstávání bez potíží dospat. Naopak v době velkých veder je vhodnější naplánovat vaše aktivity na ráno (cca do 11 hodin) a od brzkého odpoledne (cca od 15 hodin).