Praktické rady

Sumatra je v dnešní době na dobré úrovni svou vybaveností. Mějte však na paměti, že jste v tropické zemi. Najdou se zde oblasti, ve kterých určité služby či standardy, které byste očekávali, nejsou samozřejmostí.

Elektřina
Standardní napětí v Indonésii je 230 V. Zásuvky jsou stejné jako v ČR, nemusíte tedy vozit adaptér. V Indonésii jsou občasné výpadky proudu, většinou zapříčiněné počasím, případně přepětím sítě.

Voda
Voda z kohoutku není pitná, pijte pouze vodu balenou. Dávejte si pozor na led přidávaný do vašeho nápoje, ale ve většině stravovacích zařízení připravují led z balené vody.

Balenou vodu doporučujeme používat i při čištění zubů.

Nemusíte mít obavy, že s sebou budete neustále tahat litry balené vody. Balenou vodu koupíte opravdu na "každém rohu".

V lepších ubytovacích zařízení teče voda studená i teplá. V těch levnějších se setkáte se sprchou studenou.

Internet
Internet je často k dispozici v hotelech zdarma. Ve všech větších městech naleznete také internetové kavárny. Neočekávejte však závratnou rychlost, internet je poměrně pomalý. Pokud chcete rychlý internet, doporučujeme si pořídit místní SIM kartu.

Telefonování
Doporučujeme nákup místní SIM karty. V zemi je rozvinutá síť několika mobilních operátorů (Telkomsel, Satelindo, Excelcomindo, Indosat, Simpati atd.) pracujících na frekvencích GSM 900 a GSM 1800, kde mezinárodní roaming funguje bez potíží.

Časový posun
Na Sumatře si budete muset přetočit hodinky, a to o 6 h směrem dopředu.

Místní jazyk
Místní obyvatelé se dorozumívají jazykem Bahasa Indonesia. Anglicky se domluvíte velmi vyjímečně, pouze skupiny školáků ve městech vás budou stydlivě zastavovat a budou vám pokládat naučené otázky v angličtině pro svůj školní projekt.

Místní měna
Místní měnou je Indonéská rupie IDR. Přibližný kurz IDR/CZK: 1.000.000,- IDR = 1.600,- Kč.

Bankomaty a Hotovost
Indonéskou měnu IDR v České republice nesměníte. Pokud se rozhodnete pro hotovostní směnu, nejlépe směníte USD, případně EUR. Doporučujeme však mít u sebe jen menší hotovost v měně USD či EUR, pro případ, kdyby se naskytl problém s výběrem z bankomatu.

Bankomaty jsou v Indonésii již téměř na každém „rohu“. Hledejte bankomaty, které vydávají bankovky v hodnotě 100 000 IDR, tím pádem můžete učinit jednorázový výběr v maximální výši 2 500 000 IDR. Pokud si vyberete bankomat, který vydává bankovky v hodnotě 50 000 IDR, vyberete maximálně 1 500 000 IDR. Budete tak muset udělat výběrů více. A ano, v Indonésii se budete cítit jako milionáři :)

Pracovní doba
Obvyklá pracovní doba je od 7-8 hodin do 16-17 hodin. Na venkově začíná pracovní den ještě dříve, ale také o to dříve končí. Prodejní doba bývá od 10 hodin do 21 hodin.

Tabák a cigarety
Tabák a cigarety jsou v Indonésii velmi levné. Jste-li náruživí kuřáci, určitě vyzkoušejte hřebíčkové cigarety. Průměrně se cena krabičky cigaret místní značky pohybuje kolem 30 Kč. K dostání jsou ale také světové značky za vyšší cenu.

Alkohol
Nejběžnější alkohol je pivo Bintang k dostání přibližně za 50 Kč. Můžete narazit i na místní pálenku Arak vyrobenou z rýže. Při pití pálenky v Indonésii buďte velmi obezřetní a dbejte na své zdraví! Ujistěte se, že je láhev řádně okolkovaná.